Настанак и значај Етнографског музеја3.jpg
београд.рс

београд.рс

Београдска ризница

НАСТАНАК И ЗНАЧАЈ ЕТНОГРАФСКОГ МУЗЕЈА: Један од најстаријих на овим просторима

16.11.2024.

НАСТАНАК И ЗНАЧАЈ ЕТНОГРАФСКОГ МУЗЕЈА: Један од најстаријих на овим просторима
Величина слова

У Београду је 1901. године основан Етнографски музеј који од тада, па све до данас, чува од заборава нашу материјалну и нематеријалну културу.

Један од најстаријих музеја на овим просторима налази се на Студентском тргу, и више од 120 година складишти и проучава обележја српске културе.

Настанак и значај Етнографског музеја6.jpg
београд.рс

– Етнографски музеј основан је 1901. године издвајањем Етнографског одељења из састава Народног музеја. И од тог дана па до данашњег, у Музеју се прикупљају, стручно обрађују и презентују етнографски предмети, али и етно-генетски процеси, целокупно народно стваралаштво, делови традиционалне материјалне и нематеријалне културе. Ми се у Етнографском музеју бавимо једном културом у целини. Не приступамо предметима појединачно, него их сагледавамо из ширег угла, ширег контекста, тако да предмете разврставамо у различите збирке за које су задужени наши кустоси који су руковаоци наших збирки – каже Теодора де Лука, етнолог. 

Настанак и значај Етнографског музеја1.jpg
београд.рс

У збиркама Музеја се данас чува око 50.000 етнографских предмета. 

Први чувар, односно управник Етнографског музеја био је др Сима Тројановић, а током првих година постојања и рада, прикупљани су предмети Краљевине Србије из различитих крајева света. 

Настанак и значај Етнографског музеја4.jpg
београд.рс

Данас Етнографски музеј прикупља и проучава експонате, врши тимска истраживања и организује поставке, а у својим збиркама чува више од 120.000 музеалија.

Ове године Музеј је обележио 120 година од своје прве сталне поставке, а до сада је у њему приређено осам сталних изложби и више стотина повремених изложби у земљи и иностранству. Континиутет рада који траје више од једног века, показује посвећеност и истрајност Етнографског музеја у очувању нашег културног наслеђа. 

Подели вест