„КУЋА СТАРИХ ЗАНАТА МОДЕРНОЈ ТЕХНОЛОГИЈИ ИЗ ИНАТА”: 56. рођендан Манакове куће
Манакова кућа је депанданс Етнографског музеја у Београду.
После рестаураторских радова који су трајали од 1964. до1968. године ова некада кафана је претворена у музеј.
Манакова кућа је прославила свој 56. рођендан, каже Марко Крстић из Етнографског музеја Србије и наглашава да њен значај сваке године постаје све већи.
- Од 1968. године Манакова кућа живи и не само за њу и Етнографски музеј, него и за читаво нематеријално културно наслеђе и за културу Србије је јако важна чињеница да Манакова кућа обележава 56. рођендан, објашњава Крстић.
Данас се овде налазе и радионице за изучавање традиционалних заната и народне радиности.
- Ја стално волим да кажем: „Ово је кућа старих заната модерној технологији из ината“, и док год је тако знамо да смо на добром путу, с обзиом на то да стари занати, како време пролази, постају некако све значајнији. Не увек видљиви као што бисмо ми хтели, али ту смо да то мало уозбиљимо и да на неки начин старе занате покушамо да укључимо што више у локалну заједницу. Јако пуно радионица старих заната ту одржавамо, одржаваћемо и даље, истиче Марко Костић из Етнографског музеја.
Пример је старобалканске градске архитектуре коју одликује дрвена бондручна конструкција испуњена ћерпичем. На њој је кровни покривач од ћерамиде.
На спрату Манакове куће је постављена стална изложба „Народне ношње и накит централнобалканског подручја из XIX и првих деценија ХХ века”. Она чува око 2600 предмета.
Један од власника куће био је Манак Михаиловић, цинцарски досељеник из Македоније по коме је ова зграда и добила име, које је задржала до данас. Здање је подигао око 1830. године.
Манакова кућа је проглашена за споменик културе1963. године, обновљена је 2016. Иако је саграђена пре скоро два века успела је да упркос томе што је мењала намену задржи своју аутентичност.