ХРАМ СВЕТОГ САВЕ: Идеја о изградњи настала крајем 19. века
Храм Светог Саве у Београду један је од највећих православних храмова на свету. Изграђен је као спомен-храм нашем великом светитељу на месту где су, према предању, 1595. године Турци спалили његове мошти.
Идеја о изградњи Храма посвећеног Светом Сави настала је још крајем 19. века, а у његову славу, али и у славу свих Немањића и бурне историје Срба и Србије, данас на Врачару стоји овај велелепни Храм.
– Изградња Храма почела је 1935. године, али идеја је наравно много старија. Прва идеја је оснивање „Друштва за подизање Храма Светог Саве“ везана је за 300. годишњицу од спаљивања моштију Светог Саве и за ту годину се узима 1895. Дакле тада је основано Друштво, и тада званично почиње први покушај да се изгради Храм на овом месту који би био спомен-храм у част Светога Саве на месту где су, по црквеном предању, по традицији, спаљене мошти Светог Саве – каже протођакон Младен Ковачевић.
Први конкурс за израду пројекта Храма расписан 1905. године био је неуспешан, а ратне околности почетком 20. века додатно су одложиле почетак изградње.
Свети Сава по монашком, или Растко Немањић по световном имену, био је најмлађи син великог Стефана Немање. Заједно са оцем и два старија брата, Вуканом и Стефаном, касније Стефаном Првовенчаним, учествовао је у успостављању српске државе и био је први архиепископ аутокефалне Српске православне цркве.
– Први покушаји нису успели из више разлога. Сарадња је успостављена са тадашњом Императорском руском Академијом уметности, међутим десили су се Балкански ратови, Први и Други балкански рат, затим Први светски рат, у међувремену и револуција у Русији тако да је тај први покушај остао неуспешан и тек у новој држави, након завршетка рата, у проширеној краљевини која ће касније и постати Краљевина Југославија, поново је обновљена је та идеја, обновљено је „Друштво за подизање храма“ и 20-их година 20. века почињу конкурсне процедуре – наводи протођакон Ковачевић.
Израда пројекта поверена је архитектама Богдану Несторовићу и Александру Дероку 1930. године, а градња Храма почиње 1935. године.
Рат и ново друштвено уређење након Другог светског рата у Југославији прекинули су изградњу Храма на дужи период, а тек 1984. године добија се дозвола за наставак радова.
Током 2020. године практично је довршено унутрашње уређење Храма, а тренутно су у току радови на платоу код Храма. По завршетку радова, посетиоци ће моћи да уживају у обновљеном и уређеном окружењу са ког се пружа поглед на једну од највећих православних грађевина на свету.
Храм и споменик Светом Сави на Врачару подсећају на велика дела првог српског архиепископа, а Светосавски плато на ком се налазе једна је од најпопуларнијих туристичких локација у граду.