Sapic-v.jpg
београд.рс

београд.рс

Градске актуелности

ПЕТ СТУБОВА МОЈЕ ПОЛИТИКЕ – ВРЕДНОСНИ, СОЦИЈАЛНИ, БЕЗБЕДНОСНИ, ИНФРАСТРУКТУРНИ И УВОЂЕЊЕ РЕДА: Градоначелник Шапић о резултатима рада управе Града Београда и свог рада

31.12.2024.

ПЕТ СТУБОВА МОЈЕ ПОЛИТИКЕ – ВРЕДНОСНИ, СОЦИЈАЛНИ, БЕЗБЕДНОСНИ, ИНФРАСТРУКТУРНИ И УВОЂЕЊЕ РЕДА: Градоначелник Шапић о резултатима рада управе Града Београда и свог рада
Величина слова

Градоначелник Београда Александар Шапић сумирао је данас резултате рада управе Града Београда и свог рада у протекле две и по године, наводећи да се његова политика ослањала на пет стубова: вредносни, социјални, безбедносни, инфраструктурни и увођење реда уз бригу о екологији.

Градоначелник Шапић је о резултатима рада управе Града Београда и свог рада говорио за Радио-телевизију Србије и ТВ Прву.

– Трудио сам се да оно што сам радио док сам био на челу Општине Нови Београд пресликам и на Град и да поставим пет стубова, пет аспеката своје политике. Први би био вредносни, други социјални, трећи безбедносни, четврти инфраструктура, саобраћај и јавни превоз и пети ред, поредак, уређење града и еколошки аспект – истакао је Шапић за Радио-телевизију Србије и ТВ Прву.

Градоначелник је подсетио да је до јуна, дакле осам, девет месеци уназад, све одлуке доносио Привремени орган, али да за то време није укинута ниједна мера која је раније донета и одржан је континуитет, тако да Београђани нису осетили овај начин функционисања у граду.

Појашњавајући први стуб своје политике, Шапић је навео да сматра да градоначелник не треба да буде на челу колоне припадника хомосексуалне и бисексуалне заједнице.

– Вредносно, ствари мора мало другачије да се поставе, због чега сам први градоначелник у последњих десет, петнаест година који се одлучио да тамо не буде и нисам дозволио да се шарена застава качи на Скупштину града, где је по мени место једино београдској и српској застави. И нисам ја никакав хомофоб или ксенофоб и свако има право да се понаша у складу са својим уверењем, али постоје ствари које не могу да се промовишу тако што ће се користити институције града и функција градоначелника. Из те моје другачије вредносне политике произишла је манифестација „Београдски дани породице”, коју смо започели заједно са Српском православном црквом и ево, већ трећу годину заредом на тај начин промовишемо породичне вредности и оном што мислим да је исправно да се промовише – рекао је Шапић, наводећи пример такође и фестивала „Мирдита”, који је, како је навео, под окриљем културне сарадње био заправо промоција независности Косова, те да је зато рекао Београд у томе неће учествовати ни на један начин, док је он градоначелник, нити ће давати простор за тај фестивал.

„Мислим да ће у 2025. години многи плодови нашег претходног рада да долазе на видело, а пре свега ће се то видети на пољу јавног превоза. Ту мислим на стотине нових возила, као и на бројна саобраћајна и инфраструктурна решења.”

Градоначелник Александар Шапић о реформама у јавном превозу, 31.12.2024. године

Из ове вредносне политике, произишао је други стуб и све социјалне мере које су уведене.

– То су бесплатни вртићи, затим најпре бесплатни уџбеници а од ове године донација од двадесет хиљада динара за ту намену, затим бесплатни базени за све Београђане, новогодишњи ваучери за децу и запослене у предшколском и школском систему, а упоредо с тим и све друге социјалне мере постале су бесплатне, међу којим су лични пратиоци и персонални асистенти. Врхунац те политике је бесплатан јавни превоз у Београду, који је на снази од 1. јануара – навео је Шапић.

Кроз разне социјалне мере, које се спроводе већ трећу годину заредом, просечна београдска породица од Града Београда годишње добије шест до седам хиљада евра, подвукао је Шапић.

Говорећи о безбедносној политици, Шапић је рекао да је у току постављање видео надзора у свим школама и вртићима и да је то један од највећих безбедносних пројеката у граду.

–Такође, поставићемо и најмодернији софтвер који нема нико у овом делу Европе, а који ће детектовати сваку врсту оружја и који ће помоћи Kомуналној полицији. Наше службе обилазиће вртиће и школе, не да би неког плашили већ да би допринели безбедности – рекао је градоначелник Шапић.

Он је додао да очекује да ће у току 2025. године да заживи односно да угледа светлост дана безбедносни пројекат који осим увођење камера у школе и вртиће подразумева и 102 комунално-безбедносне станице. Како је појаснио, постојаће један централни надзор над свим тим камерама, али ће сваки део града поред тога имати и комунално-безбедносну станицу која ће бити повезана са четири до пет школа и два, три вртића одакле ће екипе да их обилазе у току дана.

Градоначелник је подсетио да је у току је највећа реформа јавног превоза у нашем граду и да очекује да ће до краја 2025. године бити 1.200 нових возила. Како је истакао, у јануару или фебруару би требало да буде расписана набавка за нове трамваје, тролејбусе или електричне аутобусе, а када буду завршени нови мост и тунел тада ће се заиста променити саобраћајна слика града. Кружни токови ће добити своју пуну функцију када се буде изградио нови мост, а један од најважнијих биће онај у Булевару Зорана Ђинђића, јер ће са њега моћи да се бира мост којим би се даље ишло, што нема ниједан град у Европи, истакао је Шапић.

Он лично сматра, а и студије показују, да су електрична возила далеко економичнија, практичнија, а и еколошки прихватљива.

Шапић је нагласио да ће се идуће године појачати фреквенција возила у јавном превозу и да је идеја да нема линије у ширем центру града која се чека дуже од десет минута.

– То ћемо постићи тако што ћемо имати бољу контролу и повећати број возила на тим линијама, а рачунамо да ћемо тиме задовољити и еколошки аспект – рекао је градоначелник.

Када је реч о увођењу реда у граду, после две године велике борбе за уређење Саве и Дунава то је и постигнуто уклањањем сплавова, навео је Шапић.

– Иако су се многи противили уклањању сплавова, обале река данас изгледају много другачије, што је веома важно са еколошког аспекта. Наравно да сплавови неће бити потпуно укинути, али они треба да буду прави бренд Београда, а нешто чега ћемо да се стидимо и што ће да нам уништава обале – навео је Шапић.

Од пројеката који ће бити највише видљиви у 2025. години, он је истакао пре свега јавни превоз, а онда и безбедносни пројекат.

– Мислим да ће у 2025. години многи плодови нашег претходног рада да долазе на видело, а пре свега ће се то видети на пољу јавног превоза. Ту мислим на стотине нових возила, као и на бројна саобраћајна и инфраструктурна решења – нагласио је први човек Београда.

Градоначелник је истакао да у реализацији великих инфраструктурних пројеката током 2025. године очекује да види и обрисе новог моста преко Саве.

– Очекујем да ће Нови српски мост, како га сада зовемо, бити завршен до краја 2026. или почетком 2027. године, када ће и тунел од Економског факултета до Булевара деспота Стефана бити при крају – најавио је први човек српске престонице. Када је реч о развоју туризма, Шапић је истакао да Београд већ сада има угоститељство на светском нивоу.

– Недостају нам хотелски капацитети, али како се „ЕКСПО” приближава тако ће се и број квалитетних хотела повећавати. Све је више страних туриста, што ме као градоначелника свакако радује. Идеја је да Београд живи свих 12 месеци у току године, због чега смо и поделили садржаје на Београдску зиму, Београдско лето и Београдске дане породице, који трају током пролећних месеци и током које се организује преко 150 дешавања – нагласио је Шапић, који је честитао Београђанима и гостима главног града Нову годину, пожелео добро здравље, да чувају једни друге и позвао све да дођу на бројне програме током „Београдске зиме”.

Извор: Беоинфо

Подели вест