Град Београд_Специјали_Споменик браниоцима Београда 1.png
београд.рс

београд.рс

СПОМЕНИК БРАНИОЦИМА БЕОГРАДА

СПОМЕНИК БРАНИОЦИМА БЕОГРАДА, ПОНОС ГЛАВНОГ ГРАДА: Речи мајора Гавриловића ушле у историју и песму

16.07.2024.

СПОМЕНИК БРАНИОЦИМА БЕОГРАДА, ПОНОС ГЛАВНОГ ГРАДА: Речи мајора Гавриловића ушле у историју и песму
Величина слова

Споменик браниоцима Београда се налази на Дунавском кеју у близини спортског центра „Милан Гале Мушкатировић” и један је од најважнијих спомен-паркова у главном граду.

Подигнут је 1988. године, дело је вајара Николе Коље Милутиновића. Изграђен је у камену и бронзи, а висок је 350 центиметара.

83e0b08c8bc2a1d0ad75676f7656118f_8311078772.jpg
београд.рс

Споменик браниоцима Београда 1915. године и спомен-парк око њега један је од наших најважнијих културно-историјских споменика, а како сам и раније најавио, након коначног уређења овог простора, он је сада на понос свих нас."

Александар Шапић, 29. маја 2024. приликом обиласка новоизграђеног спомен-парка на Дунавском кеју

Ове године према оригиналним нацртима, уређен је и спомен-парк.

- Постављени су стубови, информативне табле на којима је прецизирано о каквом споменику је реч, посађено је 200 нових садница, простор је озелењен, завршено је до краја сређивање камена, тако да је спомен-парк добио изглед какав је требало да има по примарној идеји Коље Милуновића из 1988. године, прецизирао је градоначелник Александар Шапић, приликом обиласка спомен парка код „25 маја."

Према његовим речима, споменик спада  у прву категорију наше културно-историјске баштине.

- На овај начин смо показали дубоко поштовање онима који су дали своје животе за наш град и нашу земљу – рекао је тада Шапић.

Град Београд_Специјали_Споменик браниоцима Београда 3.png
београд.рс

Први човек престонице Споменик браниоцима Београда је обишао и у децембру 2023. године, када је истакао да се нада да ће сви они који се овде шетају и пролазе моћи да стану на минут и одају пошту људима који су то заслужили, „нашим сународницима, нашим славним прецима".

450a1f087bc2efa75ed50ad0afbb51e1_5048334159.jpg
Александар Шапић приликом обиласка спомен-парка у децембру 2023. године
београд.рс

Споменик је посвећен браниоцима Београда 1915. године

Шестог и седмог октобра 1915. године водиле су се борбе за одбрану нашег града. Аустријска војска се искрцала на делу обале Дунава који је држао 2. батаљон, а њиме је командовао мајор Драгутин Гавриловић.

Чувена команда мајора Гавриловића је исписана на споменику

„Тачно у три часа непријатељ се има разбити вашим силним јуришем, разнети вашим бомбама и бајонетима. Образ Београда, наше престонице, мора бити светао. Војници, јунаци, Врховна команда избрисала је наш пук из свог бројног стања. Наш пук је жртвован за Краља и Отаџбину. Ви немате више да се бринете за ваше животе који више не постоје. Зато напред у славу! Живео Краљ! Живео Београд!”

Град Београд_Специјали_Споменик браниоцима Београда 2.png
београд.рс

Српски војници су после говора кренули у контранапад и тада је мајор Гавриловић тешко рањен. 

Говор мајора Драгутина Гавриловића браниоцима Београда шведски хеви метал бенд „Сабатон" 2016. године је претворио у песму „Last Dying Breath” ("Последњи умирући дах").

Кости војника, који су бранили Београд 1915. године су пронађене 1934. године, када је грађен дорћолски подвожњак у улици Тадеуша Кошћушка. Један део је сахрањен код цркве Ружице, а други у спомен-костурници на Новом гробљу.

Град Београд_Специјали_Споменик браниоцима Београда 4.png
београд.рс

ЈКП „Зеленило-Београд“ уредило је јавну зелену површину око споменика браниоцима Београда, на основу ауторског решења вајара Милуновића и идејног решења Завода за заштиту споменика културе града Београда.

Мајор, Драгутин Гавриловић је после рата, полагао генералски испит у Штипу 1930. године и пао је. Увређен није хтео да га поново полаже.

Споменик је данас један од симбола Београда и важно историјско место. После коначног уређења је понос престонице и доказ да хероји који су бранили наш град против много јачег непријатеља нису заборављени.

Подели вест