Споменик Доситеју Обрадовићу 9x16.00_00_11_18.Still184.jpg
београд.рс

београд.рс

Београдска ризница

БИО ЈЕ ПРВИ МИНИСТАР ПРОСВЕТЕ: Споменик Доситеју Обрадовићу, почаст образовању и српском језику

28.08.2024.

БИО ЈЕ ПРВИ МИНИСТАР ПРОСВЕТЕ: Споменик Доситеју Обрадовићу, почаст образовању и српском језику
Величина слова

У Студентском парку налази се споменик српском просветитељу Доситеју Обрадовићу, једној од најистакнутијих личности из наше историје.

Споменик је подигнут 1914. године, а све до краја тридесетих година прошлог века налазио се испред хотела „Српска круна“. Након формирања Академског парка, познатијег као Студентски парк, споменик се премешта на ову локацију. 

Споменик Доситеју Обрадовићу 9x16.00_00_41_19.Still188.jpg
београд.рс

Скулптура Доситеја Обрадовића је од 1967. године споменик културе и дело је вајара Рудолфа Валдеца. Фигура Доситеја је представљена у покрету, са књигом, штапом у руци и шеширом, а на споменику се налази и неколико натписа.

Споменик Доситеју Обрадовићу подигнут је на иницијативу књижевног критичара Јована Скерлића.

На предњој страни споменика исписана је посвета „Доситеју Обрадовићу захвални српски народ“, а на задњој је исклесана просветитељева реченица из писма Харалампију: „Ја ћу писати за ум, за срце и за нарави чловечке, за браћу Србље којега су год они закона и вере“. У доњем делу постамента уклесане су речи: „Идућ’ учи, у векове гледа!“.

Споменик Доситеју Обрадовићу 9x16.00_00_08_01.Still183.jpg
београд.рс

Доситеј Обрадовић је био један од највећих српских просветитеља, књижевник и оснивач Велике школе. Рођен је средином 18. века као Димитрије Обрадовић у Чакову, на територији данашње Румуније. Са 18 година је отишао у манастир Хопово на Фрушкој Гори, замонашио се и узео име Доситеј. 

Доситеј Обрадовић је основао Велику школу 1808. године (претеча Београдског универзитета) и Богословију 1810. године. 

У својим делима истиче просветитељске идеје, а једно од најзначајнијих је „Писмо Харалампију” у ком наглашава важност образовања и идеју да се народни језик користи као књижевни. Доситеј Обрадовић написао је и химну буђења Србије „Востани Сербие”.  

Споменик Доситеју Обрадовићу 9x16.00_00_27_21.Still187.jpg
београд.рс

Књига „Живот и прикљученија” Доситеја Обрадовића из 1783. године је прва аутобиографија у нашој књижевности.

Доситеј је био члан Правитељствујушчег совјета сербског, једног од централних органа власти у устаничкој Србији и залагао се за ослобођење Србије за време Првог српског устанка. Обрадовић је као члан Правитељствујушчег совјета био први министар просвете у Србији. 

Споменик Доситеју Обрадовићу 9x16.00_00_25_11.Still186.jpg
београд.рс

Преминуо је 1811. године у Београду, а у нашој историји је упамћен као велики просветитељ и реформатор. 

Споменик Доситеју Обрадовићу један је од симбола Београда, који заједно са споменицима Јосифу Панчићу и Јовану Цвијићу у Студентском парку одаје почаст образовању и великим српским умовима.  

Подели вест