КНЕЖЕВИНА СРБИЈА КАО МОДЕРНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА: Конак кнегиње Љубице симболише грађење нове државе
Конак кнегиње Љубице је саграђен 1829. године. Данас представља споменик културе од изузетног значаја.
Конак кнегиње Љубице је једна од најрепрезентативнијих зграда кнежевине Србије. Саграђен је као резиденција породице Обреновић, а у њему је кнегиња живела са синовима Михаилом и Миланом.
У конаку на Косанчићевом венцу је била само до 1842. године када је због политичких прилика приморана да напусти и кућу и кнежевину Србију.
Ова зграда је имала неке невероватне карактеристике када је начин живота у питању, каже Душан Јовановић, кустос Музеја града Београда
- Ми сада можемо основано да претпоставимо да је просторија повезана са два купатила била приватна одаја кнегиње Љубице. Овде имамо са једне стране мало купатило и велико купатило. Сама чињеница о постојању купатила у склопу једне куће је невероватно значајно, и то не само када говоримо о овом простору где се налазимо и овој територији, већ у много ширем смислу јер у то време у Западној Европи имали сте велелепне дворце који нису имали уопште купатило, ни текућу воду, а многи од њих су је увели тек у 20. веку, наводи Јовановић.
Према његовим речима, читава кућа је некада била осликана.
- Међутим то нажалост због судбине куће није сачувано, јер је она после 1842. године била место где ће се смењивати различите државне институције све до седамдесетих година 20. века када је донета одлука да се ова кућа претвори у музеј и да се прилагоди музејској поставци која је отворена за јавност 1980. године, објашњава кустос.
Конак кнегиње Љубице, поред тога што приказује живот кнежевске породице, симболише и грађење нове Србије, ослобођене од Турака и њихове власти.
Кнез Милош Обреновић, због сопствене безбедности живео је у Топчидеру јер се конак налазио у близини Београдске тврђаве где су још увек биле смештене Османлије.